Jak dobrać lampę do rodzaju wnętrza

Lampa to stałe i nieodłączne wyposażenie niemal każdego domu czy mieszkania. Trudno sobie wyobrazić salon, sypialnię czy pokój dziecka bez tego niezwykłego elementu. Lampa ma magiczną moc – tworzy atmosferę ciepła i przytulności oraz podnosi poczucie bezpieczeństwa. Jej podstawowa funkcja to dawanie światła. Ale to nie wszystko. Dzisiaj coraz ważniejsza staje się jej funkcja dekoracyjna. Lampa ma nie tylko oświetlać pomieszczenie, ale także zapewniać komfort estetyczny. Jak to zrobić? Dopasować lampę do charakteru przestrzeni.

 

Styl skandynawski

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim jest bardzo prosta i pozbawiona nadmiernych ozdobników. I taka też powinna być lampa – charakteryzująca się surową i minimalistyczną formą. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się długie wiszące lampy, zwieńczone prostym kloszem wykonanym ze stali bądź metalu.

 

Styl glamour

Wystrój wnętrz w stylu glamour charakteryzuje się przepychem i dużą ilością fantazyjnych ozdób. Dlatego też do salonu urządzonego w takim stylu najbardziej pasuje bogato zdobiony i błyszczący żyrandol, który swoim wzornictwem nawiązuje do inspiracji pałacowych. Innym ciekawym pomysłem jest lampa w postaci kryształowej i mieniącej się kuli, która przemieni pomieszczenie w iście królewską przestrzeń. Natomiast sypialnia glamour może zostać uzupełniona o małe lampki nawiązujące do okresu barokowego.

 

Styl nowoczesny

Wykładnią stylu nowoczesnego jest przede wszystkim minimalizm. Dlatego też w pomieszczeniach tego typu sprawdzą się głównie proste i oszczędne konstrukcje – na przykład skromne plafony sufitowe bądź żyrandole wykonane z metalu i szkła. W salonie urządzonym w stylu nowoczesnym można także postawić potężną lampę podłogową o pałąkowatym ramieniu, która nada pomieszczeniu nieco ekstrawagancji.

 

Lampa to niemal obowiązkowe uzupełnienie każdej aranżacji. A jeżeli zostanie dobrze wybrana, to będzie pełnić funkcje nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *