Jak urządzić kuchnię bez okna

Kuchnia bez okna (tak zwana ślepa) to częsty element starego budownictwa, które powstawało jeszcze kilkadziesiąt lat temu. I chociaż dzisiaj takie projekty to zdecydowana rzadkość, to wciąż wiele osób boryka się z tym problemem. Zaaranżowanie i wyposażenie ślepej kuchni to duże wyzwanie. Jednak stosując się do pewnych zasad można stworzyć całkiem przyjemne miejsce.

 

Jasne kolory

Każda aranżacja wnętrz pozbawionych naturalnego światła w postaci okna powinna opierać się w głównej mierze na zastosowaniu jasnych barw. Zasada ta dotyczy zarówno ścian i podłóg, jak i mebli czy sprzętu AGD. Ściany powinny być pomalowane kolorami o pastelowych odcieniach, które w sposób optyczny powiększą i oświetlą całe pomieszczenie. Natomiast  meble – oprócz jasnych kolorów – powinny charakteryzować się lekkim połyskiem, który w sposób naturalny będzie odbijał światło. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w kuchni szafek z przeszkleniem, które można podświetlić w bardzo efektywny sposób.

 

Oświetlenie

Niezwykle ważnym elementem ślepej kuchni jest prawidłowe oświetlenie, które może nadać jej nieco światła i blasku. W tym przypadku sprawdzi się kilka różnych rodzajów światła – na przykład oświetlenie górne i punktowe (zlokalizowane między innymi pod szafkami). Praktycznym rozwiązaniem w ciemnej kuchni jest podświetlenie mebli ledowymi listwami. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż dobre oświetlenie to takie, które charakteryzuje się ciepłą i żółtą barwą – białe światło niepotrzebnie ochłodzi cały wystrój wnętrza kuchennego.

 

Oryginalnym pomysłem na wizualne doświetlenie ciemnej kuchni jest umieszczenie w niej imitacji okna – na przykład w postaci fototapety przedstawiającej horyzont lub obrazu poszerzającego perspektywę. Taka namiastka przestrzeni pozwoli chociaż w niewielkim stopniu zniwelować mankamenty ślepej kuchni.

2 komentarze

  1. Przez kilkanaście lat mieliśmy mieszkanie ze ślepą kuchnią. Coś okropnego. Teraz jest zupełnie inaczej – kuchnia jest duża i przestronna.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *