Sprawdzone pomysły na urządzenie wąskiej kuchni

Aranżacja wnętrz kuchennych w formie prostokąta (czyli długich i wąskich) nie należy do najłatwiejszych. Taka kuchnia jest przede wszystkim nieustawna, co przekłada się na trudności w jej zaprojektowaniu. Nie oznacza to jednak, iż właściciel długiego i wąskiego pomieszczenia kuchennego jest z góry skazany na niefunkcjonalność i niewygodę. Wystarczy kilka prostych zasad i trików aranżacyjnych, dzięki którym może powstać naprawdę komfortowa kuchnia.

 

Umeblowanie

Wyposażenie długiej i wąskiej kuchni w odpowiednie meble i sprzęty wymaga zastosowania się do kilku podstawowych zasad. W tym przypadku możliwości są dwie – umieszczenie mebli i sprzętów wzdłuż jednej lub dwóch ścian. To drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne – ze względu na możliwość umieszczenia większej ilości szafek. Dodatkowo dwa ciągi optycznie skracają pomieszczenie, co sprawia, iż nabiera ono pewnej proporcjonalności. Ważną zasadą meblowania takiej kuchni jest postawienie na proste rozwiązania – otwarte półki, przezroczyste szafki czy relingi służące do zawieszania akcesoriów. W takiej kuchni zazwyczaj nie ma miejsca na stół, więc można go zastąpić ruchomym blatem (wysuwanym spod blatu roboczego lub opuszczanym ze ściany).

Oświetlenie

Problemem długich i wąskich kuchni jest zazwyczaj zbyt mała ilość światła. Dlatego też w takim pomieszczeniu wiele miejsc jest niedoświetlonych. Rozwiązaniem tych problemów jest zamontowanie w kuchni kilku punktów światła – nie tylko centralnego, ale także punktowego, porozmieszczanego na całej przestrzeni (na przykład pod szafkami czy nad blatem kuchennym).

 

Kolorystyka

Wystrój wnętrz długich i wąskich powinien opierać się przede wszystkim na jasnych barwach. Tutaj sprawdzą się przede zwłaszcza pastele, delikatne szarości, beże i wszelkie odcieni bieli. Niedopuszczalne są ciemne barwy, które  w sposób optyczny pomniejszą pomieszczenie. Sprawdzonym trikiem na wizualną zmianę niekorzystnych proporcji jest umieszczenie w niektórych miejscach poziomych lub pionowych pasów.

 

Długa i wąska kuchnia wcale nie oznacza, iż nie można jej zaaranżować w nowoczesny i funkcjonalny sposób. Wystarczy kilka sprawdzonych pomysłów, aby stworzyć funkcjonalną i wygodną przestrzeń.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *