Podstawowe rodzaje oświetlenia

Mówi się, iż dom to najbezpieczniejszy azyl każdego człowieka. O jego niezwykle kameralnym charakterze decydują nie tylko meble czy wyposażenie, ale także wszelkiego typu dodatki i akcesoria. Niezwykle ważną funkcję w budowaniu domowej atmosfery odgrywa oświetlenie, które nie tylko pełni funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Wiele osób urządzających swoją domową przestrzeń zastanawia się nad tym, jakie oświetlenie wybrać do konkretnych pomieszczeń. Na szczęście ilość dostępnego na rynku oświetlenia jest bardzo bogata i różnorodna.

 

Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Taka aranżacja wnętrz jest widoczna w większości polskich domów – zwłaszcza w salonach.  Jedną z podstawowych zalet takiego oświetlenia jest jego różnorodność – w tym przypadku można wybierać spośród żyrandoli, lamp wiszących zakończonych kloszem lub plafonów. Także sama konstrukcja takiego oświetlenia może być bardzo różnorodna. Najbardziej popularne modele są wykonane ze szkła, metalu, żelaza bądź tworzyw sztucznych.

 

Oświetlenie naścienne

Oświetlenie naścienne w większości przypadków występuje w postaci kinkietów, które mogą składać się z dowolnej liczby ramion. Niektóre z nich są zakończone metalowymi, ceramicznymi bądź materiałowymi kloszami, a inne bywają stylizowane na dawne kandelabry. Rodzaje  i formy dostępnych kinkietów są tak różnorodne, iż można je dopasować do niemal każdego wnętrza. Tutaj warto stosować zasadę dopasowania do oświetlenia sufitowego.

 

Oświetlenie podłogowe

Wiele osób urządzających domowe przestrzenie wzbogaca wystrój wnętrz o oświetlenie podłogowe (najczęściej w postaci wolnostojących lamp). Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne w sytuacji, gdy chce się odpocząć od ostrego światła sufitowego. Najlepszym miejscem na postawienie lamp podłogowych jest róg pokoju lub kącik wypoczynkowy.

 

Dodatkowym wyposażeniem każdego domu i mieszkania są lampki stołowe, których miejsce znajduje się zazwyczaj na biurku bądź stoliku nocnym. Ich funkcje są bardzo praktyczne – mają doświetlić pomieszczenie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełniły także funkcje dekoracyjne.

2 komentarze

  1. Preferują funkcjonalność. Dlatego w salonie mam oświetlenie sufitowe uzupełnione kinkietami, a w sypialni oświetlenie naścienne plus lampki nocne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *