Podstawowe rodzaje tapet

Znana wszystkim i niezwykle popularna tapeta to jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie do mieszkania pewnych ciekawych i oryginalnych zmian. Aranżacja wnętrz przy użyciu tego materiału może zyskać bardzo wiele wymiarów – od klasycznego, poprzez nowoczesne, aż po nieco ekstrawaganckie. Ilość dostępnych na rynku tapet (i to zarówno pod względem wzorów i kolorów, jak i materiałów, z których są one wykonywane) jest tak duża, iż każdy może znaleźć coś na miarę własnych oczekiwań. Jakie są najbardziej popularne rodzaje tapet?

 

Tapeta papierowa

Tapeta papierowa to najtańsza i najpopularniejsza wersja tego materiału, która w większości przypadków składa się z jednej lub dwóch warstw. Jej niewątpliwą zaletą jest ogromna różnorodność – tapety papierowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Jednak ich podstawową wadą jest to, iż nie są odporne na działanie wilgoci. Dlatego też nie nadają się do kuchni bądź łazienki, a jedynie do salonu, sypialni lub przedpokoju. Nieco bardziej wytrzymałą odmianą tapet papierowych są raufazy, czyli tapety papierowe z niewielką domieszką włókna szklanego. Charakteryzują się one większą trwałością i odpornością. Co więcej – można je pomalować na dowolny kolor.

 

Tapeta z włókna szklanego

Dobrym i praktycznym pomysłem na wystrój wnętrz jest zastosowanie tapety z włókna szklanego. Dlaczego? Otóż ten rodzaj materiału jest trwały i odporny na zadrapania, zarysowania i mechaniczne uderzenia. Dodatkowo tapety z włókna szklanego są bardzo grube, co pozwala na idealne wygładzenie wszelkich nierówności ścian. Warto przy tym podkreślić, iż ten rodzaj tapet – podobnie jak raufazy – nadaje się do samodzielnego malowania.

 

Tapeta winylowa

Tapety winylowe należą do jednych z najdroższych, ale też najbardziej trwałych.  Łączą w sobie dwa materiały – fizelinę (która likwiduje niedoskonałości ścian) oraz winyl (który jest materiałem niezwykle trwałym). Tapety winylowe są odporne na ścieranie czy szorowanie, co pozwala je myć i czyścić.

 

Wśród bardziej luksusowych tapet można wymienić tapety tekstylne lub flokowane. Te pierwsze są niezwykle dekoracyjne, gdyż ich wierzch zdobi adamaszek, jedwab lub len. Natomiast te drugie to prawdziwe królowe wśród tapet – są bardzo trwałe i ozdobione wypukłymi wzorami. Oba rodzaje tapet są polecane dla miłośników luksusu i niebanalnych dekoracji.

2 komentarze

  1. Tapeta zawsze mi się kojarzyła z czasami PRL. Dopóki sama nie spróbowałam, Dobrze dobrane może doskonale ozdobić każde mieszkanie.

  2. Mam tapetę w kuchni i nie narzekam. W tym przypadku nie warto oszczędzać, gdyż tapeta musi być odporna na wilgoć i wysokie temperatury.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *